2023. december 28., csütörtök

R. F. Kuang: Sárga


" Aznap este, amikor végignéztem Athena Liu halálát, épp a Netflixszel kötött szerződését ünnepeljük."

*

Két ​írónő, June Hayward és Athena Liu sorsa két sikertörténet lehetett volna: ugyanakkor jártak a Yale-re, és ugyanabban az évben jelent meg mindkettejük első könyve. De míg Athena sikere műfajokon át ívelt, addig June műve az utánnyomásig sem jutott el. June utólag úgy véli, hogy manapság senkit nem érdekelnek a hétköznapi, fehér lányokról szóló történetek. 
Amikor June szemtanúja lesz Athena furcsa balesetben bekövetkezett halálának, ösztönösen cselekszik: ellopja barátnője frissen befejezett és nagy titokban tartott kéziratát, egy merész, kísérletező stílusban megírt regényt kínai munkások elfeledett történeteiről, akik az első világháborúban a britek és franciák oldalán szolgáltak. 
Mert hát mi rossz történhet, ha June átszerkeszti Athena regényét, és saját alkotásaként küldi el az ügynökének? Mi rossz történhet, ha hagyja, hogy kiadója újrapozicionálja az írói pályáját a Juniper Song álnévvel és olyan szerzői fotókkal, amelyekbe akár még bele is láthatóak nem létező ázsiai gyökerei? Hát nem érdemli meg ez a történet, hogy elmeséljék, bárki is legyen a mesélője? June legalábbis így gondolja, és a New York Times bestsellerlistája, valamint az ezzel járó anyagi siker hamarosan alá is támasztja ebben. 
A lopott státusz azonban hamar veszélybe kerül. És miközben June a titkait védelmezi, felfedezi, hogy meddig hajlandó elmenni mindazért, amiért állítólag vért verejtékezve megdolgozott. 
A számtalan irodalmi díjjal kitüntetett R. F. Kuang legújabb regénye időszerű és tűéles képet nyújt a modern könyvkiadás kellemetlen oldaláról. A Sárga a megjelenését követően egyből a sikerlistákon nyitott, és komoly párbeszédeket generált, ismételten jelezve, hogy szerzője a kortárs irodalom egyik legerősebb hangja.



"Az írás áll a legközelebb az igazi varázslathoz. Az írás a semmiből teremt valamit, más világokra nyit ajtót. Az írás hatalmat kínál, hogy alakíthasd a saját világodat, ha a való világ túl sokszor rúg beléd."


A Sárga nem az a tipikus könyv, amit olvasnék, viszont már nagyon szerettem volna megismerkedni R. F. Kuang munkásságával. Elsőnek ezt a rövidebb, ám annál inkább velősebb és semmihez sem hasonlítható könyvét választottam. Ha szeretsz olvasni, és érdekel a könyvek mögötti világ, akkor semmiképp se hagyd ki ezt a ZSENIÁLIS kötetet, ami nem hiába keltett visszhangot maga körül. Egy szókimondó, jól kidolgozott igazi mestermű, aminek minden könyvszerető ember polcán ott lenne a helye.

Szerintem ennél aktuálisabb könyvet nem is lehetett volna írni. Minden benne van, ami a mai könyves piacot érinti, legyen az a plagizálás, a cancel culture vagy a social media körül forgó fullasztó, és sokszor mérgező légkör. Igazi polgárpukkasztó, megmondós olvasmány, ami szembemegy az elvárásokkal, és a képedbe tolja a szomorú valóságot. Főszereplőjének egy olyan karaktert választ, June-t, akinek már az elején borítékolható a bukása. Mindezt olyan jól megírva tálalja az írónő, hogy amint belevesztem a cselekménybe nem akartam letenni, vagy éppen fel sem tűnt, hogy telik közben az idő. Társadalmi kritika is egyben, ami velős, kemény, és nem fél igazságokat leírni. Egy olyan regény, ami nagyon aktuális, sokáig veled marad, és kérdések hadát teszed fel miatta. Kuang elsősorban a fantasy világában ír, ugyanakkor úgy gondolom, hogy bármit írhat, mert az szó szerint arany lesz a kezei között. Konkrétan ittam a Sárga minden szavát, és azt vettem észre magamon, hogy hol eldobom az agyam, hol pedig fogom a fejem, hogy 'ne, ne legyél ennyire buta, és ne vágd magad alatt még jobban a fát', 'na meg ennél nem lehet lejjebb'. Egyes részek mélyebbek, míg mások inkább a szatírába mennek át. Ad egy átfogó képet, a valóságot és mindezt kendőzetlenül tálalja eléd. Nem teketóriázik, és aktualitással tölti meg a sorokat. Maga a kötet June-ról és Athenáról szól, senkit se rettentsen el az első mondat, vagy az a tény, hogy Athena nem éli meg a második fejezetet, s hangozzon akármilyen morbidnak is, végig érződik a szelleme, az öröksége és a személye a köteten. Alapjaiban itta bele magát Athena Liu a Sárgába.

A Sárga ugyanúgy szól a gyászról, a könyvkiadás útvesztőjéről, mint a szellemi tulajdonról, és tulajdonképpen a közösségi média szerepéről. Az alap nem egy vidám történet, hiszen szóba kerül a szellemi tulajdon elsajátítása, az emberek becsapása, továbbá az erre épített haszon, pénz és átverés. Hiába olyan témát dolgoz fel, ami mai napig jelen van, mégsem beszélünk róla eleget. A cancel culture vagy éppen a ki mit írhat és mit nem témaköre nagyon is aktuális témák, hiszen a 2020-as évek erre építenek, ez az az időszak, ahol a legjobban kiforrott ez a jelenség.

Botrányok, néphülyítés és nyerészkedés. Még ha szerettem is volna együttérezni June-nal nem tudtam. Tényleg elborzasztó volt olvasni a Sárgát, közbe meg imádtam is, mert megmutatta Rebecca zseniálitását, és biztos vagyok benne, hogy még fogok olvasni tőle, már csak azért is, mert a polcomon kacsingat felém a Mákháború trilógia és a Bábel, ami a következő olvasmányom lesz.

A Sárga egy borzasztóan egyedi, ugyanakkor kritikus regény. Senkit nem kímél, mindenkiben talál valamit, amit kritizálhat, amit a közönség elé tárhat. Megmondja a véleményét a könyves piacról, az igényekről, a jóhiszeműségről és a rasszizmust sem kímélő társadalomkritikáról. Borzasztóan nehéz ma a 21. században írónak lenni, figyelni a különböző igényekre, kultúrákra, és arra, hogy senkibe se gázoljunk bele. Hiába kemény olvasmány, mégis csak a valóságot mutatja.

Egy igazi mestermű, amit ha elkezdesz nem tudsz majd letenni. Nem véletlenül lett olyan népszerű. Azt hiszem nagyon nagy szükségem volt Kuang Sárgájára. Maga a szöveg hihetetlenül jól van megírva, a fordítás is minőségi, és látszik az a vehemencia és odaadás, amivel készült. Provokatív, de egyben elgondolkodtató is. Kérdéseket kérdésekre halmoz, problémákat vet fel egymás után, és még ha azt hinnéd, hogy már vége, nincs ennél mélyebb, akkor megmutatja, hogy de van.

June és Athena barátnők - legalábbis a kötet szerint -, viszont ahogy haladtam előre ebben erősen kételkedni kezdtem. Manapság, legalábbis én úgy látom, hogy baromi nehéz olyan embereket találni, akit valóban érdekelsz és nem csak hasznot akar húzni belőled, hanem tényleg fontos vagy neki. June és Athena barátsága felszínes, őszintén engem a hányinger kerülgetett egyes részek miatt. Árulás, irigység és mohóság sem ismeretlen a történet előtt.

A kötet maga nem egy hosszú mű, mégis képes kicsivel több, mint 300 oldalban bicskanyitogató, egyenes és szatírikus lenni. Egy percig nem bánom, hogy ez lett az első R. F. Kuang regényem. Egyszerűen must have a Sárga!! Nemcsak azért, mert konkrétan mindenkit megkérdőjelez, aki a könyviparban dolgozik, hanem azért is, mert bennfentesként olyan dolgokra világít rá, hívja fel a figyelmet, amire magadtól biztos nem figyelnél oda. Az alaptörténete pörgős, van benne valami, ami miatt nem tudod letenni. Olvasnod kell, és a végére járni az egésznek. Kérdéseket kell feltenned, látnod kell a valódi képet, és nemcsak azt az igazságot amit a szereplők egy része ad, nem, az egész kell, még akkor is, ha alapjaiban rengeti meg az elképzeléseidet. A Sárga nagyon mai, nagyon hiánypótló és nagyon aktuális!! Ha szeretsz betekinteni a kulisszák mögé, és látni, hogy is jut el egy regény az olvasóihoz, milyen nehézségekbe ütközhet a könyvkiadás útvesztőjében, és érdekel, hogy egy fiktív írónő milyen nehézségekkel küzd a pályafutása során, érdekel a rasszizmus, a plagizálás, és attól sem riadsz meg, ha a főszereplő a negatív karakter, a rosszfiú, aki valami rosszat tett, és oldalról oldalra halmozza a bűnt, akkor ne hagyd ki a Sárgát!!

" - Esetleg vegyük akkor Charles Robertson ezredes karakterét? - kérdezi Harvey. - A brit attaséét. Simán beleférhet valamelyik nagyobb név, Benedict Cumberbatch vagy Tom Hiddleston..."

"Az olvasás segít minket belehelyezkedni más emberek életébe. Az irodalom hidakat épít: A világunkat nagyobbá, nem pedig kisebbé teszi."

" - Gondoltál már úgy a szerkesztésre, mintha dugnál a szerkesztőddel? Mintha egy nagy irodalmi gyereket csinálnátok?"

" - Talán féltünk kideríteni, valójában mennyire is kedveljük egymást."

"Mindezek előtt egy internetes senki voltam, a heti egy-kettő Twitter említésből merítettem a boldogsághormont. Az viszont nem tűnt fel, hogy még ha kezedbe kaparintod is a komplett irodalmi világot, akkor is egy szempillantás alatt elfeledkezhetnek rólad."

"A legtöbb résztvevőt egyáltalán nem érdekli az igazság. Csak szórakozni akarnak. Ezek az emberek imádják, ha van egy célpontjuk, és bármit szétcincálnak, amit eléjük raksz."



🛒 Felkeltettem az érdeklődésedet? Ide kattintva megrendelhető! :)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Carley Fortune: Várlak a tónál

" Észrevétlenül jutok el a néptelen recepciós pultig." * Találkozzunk ​egy év múlva… És ezúttal ne hagyj cserben!  Fern Brookban...