Habár Miss Marple regényként van feltűntetve, nem teljesen az. Persze, a végén találkozhatunk vele, de a kötet javarészt Jerry Burton nyomozását teszi ki, így én emiatt nem feltétlenül sorolnám a Miss Marple sztorik közé. Mellékszereplőként van jelen, és úgy igazán nem is hiányzik a kötetből, mivel Jerry-ék is szépen felsorakoztatják a tényeket, és próbálnak minél többet megtudni az esetről ahhoz, hogy elkapják a tettest.
Ez persze nem jelenti azt, hogy ne lett volna érdekes és a maga nemében eszméletlenül zseniális a történet, mert bizony az volt, és ebbe a kis faluba sikerült a bullying világát is belecsempészni. Azt ne felejtsük el, hogy a mű eredetileg 1942-ben jelent meg, így érezhető egyfajta új szél is a sorok között. Már nem az a szigorú, katonás rend jellemzi, hanem egy kicsit szabadabb és a fogalmakat is így kezeli. Eddig ez az egyik legfurfangosabb Agatha Christie történet, amit olvastam, már csak azért is, mert végig ott van előttünk a tettes, az indok, mégsem látjuk a fától az erdőt.
A Nem zörög a haraszt tökéletes példája annak, hogy hiába akarunk nagyot szakítani, nem mindig sikerül. Jelen esetben próbálunk minél ravaszabbak lenni és átjárni AC eszén, de ez nem feltétlenül sikerül. Én speciel végig vakvágányon voltam, mert egyáltalán nem az lett az elkövető, mint akire én számítottam. Teljesen más ok-okozati hálót találtam ki, és más indokokkal magyaráztam a végső tettet.
Ez a regény sem hosszú, de lassan kezdem megszokni, hogy az írónő nem arra törekszik, hogy minél hosszabban meséljen és ösztönözzön arra, hogy gondolkodjunk, hanem arra, hogy néha a kevesebb több. Nem kell annyi mindent kifejteni ahhoz, hogy kevés információval, viszonylag rövidebb terjedelemben is lehet maradandót és gondolkodtatót alkotni. Agatha Christie-nek kétség kívül sikerült.
Ami a nyomozást és a gyilkosságot illeti azt érzem, hogy nagyon jól ki lett dolgozva, végig az orrunknál fogva vezet, és még ha sejtjük is, hogy ki lehet a tettes biztos, hogy a végére kiderül, hogy rossz volt a tipp. Igazi kellemes meglepetés a Nem zörög a haraszt a maga szerethető, de annál inkább nyakatekert módján. A gyilkos utáni "hajsza" és a levelek sikeresen elterelik a figyelmet, s mire felócsudunk már be is faltuk az első 100 oldalt.
Érdekes, hogy amíg a gyeplő végig a férfiak kezében van - Jerry Burton és Nash főfelügyelő -, addig a cselekményt a nők alakítják. Kapunk itt mindent: izgalmakat, hátsó szándékot, akadékoskodást és a jól megérdemelt szerelmet is. Személy szerint nekem nem hiányzott ez az aspektusa a kötetnek, de felüdülés volt látni, hogy a kemény munka meghozza a gyümölcsét, és végül mindenki, na jó majdnem mindenki boldogan zárja a Nem zörög a haraszt sorait. Ha szeretitek a csavaros krimiket, ne hagyjátok ki ezt a remek Agatha Christie művet sem.
" - Maga is gyűlölné az embereket, ha olyan volna, mint én. Ha senkinek nem kellene."
" - Micsoda hely ez? Ide jöttem, hogy sütkérezzek a napon, és várjak, míg begyógyulnak a sebeim. De ez a városka csupa gennyes méreg, pedig látszólag olyan, mintha maga volna az édenkert."
" - Ma mindenben kudarcot vallottam. A mi Aimée-nk megvet, mert nem ismerem ki magam a veteményesben. Partridge lenéz, mert ember módjára bánok vele. Megyek a kertbe férget enni és hamut szórni a fejemre."
" - Tudja - mondta Nash főfelügyelő, és a szavai valahogy mindent még borzasztóbbá tettek -, olyasvalakivel állunk szemben, akit tisztelnek, és akiről jó véleménnyel vannak. Röviden olyasvalaki, aki magasabb társadalmi osztályból származik."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése