Középiskolában olvastam a sorozat első részét, a Bolyongót és emlékszem, hogy mennyire szerettem. Tetszett Dóra stílusa, az őszintesége és az, hogy érződött ő maga is a kötetből. Meghatározó élmény volt elmerülni Norbi és Míra világában. Aztán eltelt jó néhány év, és most itt vagyok, én is felnőttem és a kezembe foghatom a Rúnatáncot. Merőben más, mint a Bolyongó, de talán nem is baj. Míg a Bolyongóban Norbi önmagát és a világát keresi, addig a Rúnatáncban ez a fiatal srác felnő, bolyong a világban, de útközben megtalálja a lelki békét és a célt, amiért érdemes élni.
Norbi azért szerethető figura, mert nem fél kiállni az elvei mellett, és ha nagyon szentimentális akarok lenni, akkor azt is bedobnám, hogy szinte a szemünk előtt nőt fel. Férfivá érett, a gondolkodásmódja is sokat változott a gimi óta, és ő rá az élő példa, hogy hajszolni kell az élvezeteket, az álmainkat, a célt magunk előtt, mert emiatt érezzük csak azt igazán, hogy élünk, hogy nem rohannak el mellettünk az évek és a lehetőségek.
Van a kötetben egy cseppnyi dráma is, a múlt bekopogtat az ajtón és felbolygatja a cselekményt. Még több gondolkodnivalóval lát el, felszínre hozza a régi érzéseket, és fel is pezsdíti a történetet. Ez a cseppnyi dráma pedig nem más, mint Míra. Akik olvasták a Bolyongót, azok régi ismerősként köszönthetik, és az a helyzet, hogy még mindig nagyon szimpatikus a karaktere. Persze közben ő is nővé érett, álmai vannak és egy jól bejáratott élete.
Berlin, mint helyszínválasztás hordoz magában egy kettősséget. A múlt darabjai összeforrnak a jelennel, és ennek történéseivel. Berlin maga is egy lélegző város, ahol nem áll meg az élet, ahol nemcsak a múltban írt történelmet, hanem a jelenben is. Azt hiszem ennél jobban nem is választhatott volna az írónő. Norbi útja még csak most kezdődik, és Berlin az, ami megadja neki a kezdőlöketet.
Amikor a Bolyongót olvastam azt éreztem, hogy tökéletesen eltalálta a lelki állapotomat, és megtalált akkor, amikor szükségem volt rá. A Rúnatánc kapcsán is ezt érzem. Jó volt elmerülni benne, még akkor is, ha néha felkavaró. Megtalált akkor, amikor szükségem volt a valóság talajára, és nem engedte, hogy bármi más elvonja a figyelmemet. Ilyen egy lélegző regény, ilyen az, amikor kinyúlnak a karakterek a sorok közül, és berángatnak a cselekménybe. Ilyen az, amikor megtalálod a nagy Őt. És a Rúnatánc az a maga tiszta valójában.
A kémiai része még mindig a gyengepontom, ami Mírát és Norbit illeti, de valahol keserűen édes is. A dinamika, és az érzelmek még mindig szikráznak köztük, de ott van a jelen valósága is, ami nem hagyja, hogy minden menjen a levesbe. Több karaktert viszont hiányoltam, hogy nem kaptak kellő figyelmet, illetve hogy nem voltak annyira jelen, mint amit én szerettem volna. Gondolok itt Gabeszra, mert hát lássuk be hatalmas forma, de a dilis finn, Mikko valamennyire kárpótolt érte.
A Rúnatánc a Bolyongó második része, de hiszem, hogy olvasható önállóan is. Megállja a helyét, és ha nem olvastad az első részt, akkor is átmennek az érzelmek, a kötet mondanivalója és az, hogy miért érezte szükségét annak az írónő, hogy ennyi év elteltével visszatérjen Norbihoz. Ő az egyik olyan karaktere, akit lehet, és kell is formálni. Jó volt újra elmerülni e csodás pogány életében. Hiába kaptam még többet belőle, nem érzem azt, hogy elég lenne. Szepes Norbiból sosem elég!!
" Dübörgött a szívem, mintha Thor simogatta volna a mellkasomat a kalapácsával."
" - Te is a részem vagy. Miattad vagyok szabad, kedves Míra."
"Hát persze: ez az egész az én feladatom, nem az övé. Frey tökét, hogy nincs egy megveszekedett útmutató sem a skandináv mitológiában arra, hogyan kell túlélni egy sztárügyvédet!"
" - Nem kellenek álmok, ha Odin máshogy beszél hozzám - mondta Mikko, amikor véget ért a dal. - Megkaptuk az egyik hollóját. Azt még ki kell derítenünk, hogy Hugint vagy Munint."
" -Most jöttem rá valamire - közölte Míra.
- Na, mire, kedves Míra?
- Te most éled a tiniéveidet.
- Igen? Ilyennek kell lennie a tiniéveknek? Milyen ez, hmm?
- Szabad."
" - Mondtam már neked, hogy józanul még bölcsebb vagy, mint részegen? A normális embereknél fordítva van. De én bírom, hogy te nem vagy normális, tesó."
🛒 Felkeltettem az érdeklődésedet? Ide kattintva megrendelhető! :)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése